Změna na postu ministra zdravotnictví komplikuje návrat dětí ke sportování

Ve středu 7. dubna se mělo uskutečnit jednání mezi šéfem Národní sportovní agentury (NSA) Milanem Hliničkou a ministrem zdravotnictví Janem Blatným o návratu amatérských sportovců k tréninkům. Další změna ve vedení resortu zdravotnictví toto jednání překazila, restart sportu dětí i amatérských sportovců se tak zřejmě znovu odsouvá.

„Měli jsme dnes s ministrem zdravotnictví jednat o restartu sportu, který jsme připravili. Jednání se bohužel z objektivních důvodů neuskuteční a děláme maximum pro to, abychom se s novým ministrem sešli co nejdříve, protože situace v amatérském, zejména dětském sportu je skutečně alarmující a nesnese odkladu,“ citoval web Sport.cz slova Hniličky pro ČTK.

K neprodlenému otevření českého mládežnického sportu vyzval i Český olympijský výbor (ČOV). Podpořil výzvu k bezpečnému spuštění bezkontaktních tréninků venku, která vychází z manuálu navrhovaného NSA. Zástupci sportovních svazů jsou přesvědčeni, že tréninky pod širým nebem v desetičlenných skupinách s testováním a dodržováním rozestupů nejsou rizikové. Jejich povolení pro děti a mládež do 19 let by naopak mohlo snížit počet lidí, kteří nyní živelně sportují ve skupinách.

Česko je s absolutním zákazem amatérského sportu včetně toho mládežnického výjimkou. „Snad žádná jiná civilizovaná země nepostupovala způsobem, že na tak dlouho plošně zakázala aktivitu, která při správné kontrole není riziková a naopak pomáhá pandemii zvládat. Trénink mládeže je pro zdraví národa zásadní činnost, která v naprosté většině normálních zemí funguje i v době, kdy platí tvrdá opatření,“ upozornili iniciátoři výzvy, kterou podpořily všechny střešní sportovní organizace.

Zástupci České unie sportu (ČUS) navrhují, aby otevření sportovišť a umožnění činnosti klubů bylo navázáno na návrat dětí do škol. „Motiv je jednoduchý: Pokud s negativním testem na covid-19 pustíme děti do lavic, může stejný test platit i pro odpolední trénink,“ řekl v České televizi šéf NSA Hnilička.

Podle předseda Českého florbalu Filipa Šumana současný stav mladé sportovce poškozuje nejen fyzicky, ale i psychicky. Kluby se obávají, že řada z nich ztratí zájem o pokračování v aktivním sportu dřív, než vláda restrikce uvolní. „Některé mluví s obavami o tom, že více než polovina dětí může s organizovaným sportem skončit. Asi si všichni dokážeme představit, jak drastický dopad by to mělo nejen na sport, ale také na zdraví celé společnosti. Pokud budeme otálet, také už nemusí být pro koho český mládežnický sport otevřít,“ uvedl v tiskové zprávě Šuman.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *