Lukáš Bukovjan hrdinou evropské kvalifikace 3×3

Sharing is caring!

fiba.com

Odchovanec příborského basketbalu Lukáš Bukovjan byl důležitým článkem reprezentačního týmu České republiky U18 v trojkovém basketbale, který v maďarském Szolnoku vyhrál kvalifikaci mistrovství Evropy 3×3.

Český výběr, který kromě Lukáše tvořili ještě ostravský Jiří Štěpánek, brněnský Vojtěch Rudický a prostějovský Pavel Bartošík vyhrál v Maďarsku všechny čtyři zápasy, včetně finále proti Belgii 14:13.

Postup ze skupiny měla česká reprezentace díky neúčast Walesu zajištěnou, nicméně jediné utkání proti Andoře kluci neodchodili a výhrou 20:8 si zajistili postup z první pozice. Ve čtvrtfinále se díky výhře domácího Maďarska nad Francií, utkali čeští basketbalisté právě s reprezentanty galského kohouta.

Vítězství by znamenalo jistý postup na mistrovství Evropy, které se bude od 9. do 11. září tohoto roku bude hrát v maďarském Debrecínu. Porážka by český tým odsoudila k dalším dvěma utkáním, ve kterých by už nesměli prohrát. Po dramatickém průběhu utkání, proti vyšším a velice atletickým Francouzům, mladí Češi zvítězili před limitem 21:17 a mohli vyhlížet semifinálového soupeře z Gruzie – osmý tým z červnového mistrovství světa.

Shodné vítězství před limitem poslal české kluky do finále. V tom se utkali s Belgií, tedy opět s týmem, který okusil atmosféru MS v kazašské Astaně. Dramatické a vyrovnané finále vrcholilo za stavu 12:13, kdy drzým nájezdem necelou půl minutu před koncem s faulem srovnal Lukáš Bukovjan. Za stavu 13:13 se tak postavil na čáru trestného hodu, byl však neúspěšný. Následný belgický útok Češi ubránili. Do konce zbývalo 11 vteřin, Vojta Rudický se pokoušel o nájezd do koše, ale byl faulován. Míč si vzal opět Lukáš Bukovjan a přesnou střelou necelé čtyři vteřiny před koncem rozhodl o výhře České republiky.

Na ME v Maďarsku se sjede nejlepší šestka z „maďarské“ skupiny, kterou doplní nejlepších šest týmů souběžně hrané kvalifikace v lotyšské Rize.

 video a stránky turnaje

 

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *