Stříbro je velký úspěch, svěřil se nejlepší střelec MČR juniorů Lukáš Bukovjan

Sharing is caring!

Příborský basketbal je spojován především se jménem hráče Fenerbahce Istanbul Jana Veselého. Na medaile a reprezentační úspěchy ale dosahují i další hráči odchovaní basketbalovým klubem z osmitisícového města na Novojičínsku. Na nedávném mistrovství České republiky juniorů hájilo barvy stříbrného Snakes Ostrava trio basketbalistů, kteří své první basketbalové kroky udělali pod koši BK Příbor – Lukáš Bukovjan, Tomáš Havlík a Jan Říčka.  

V hale na pražské Folimance Snakes nejprve v semifinále porazili poprvé v sezóně Nymburk 86:77, ve finále ale prohráli s domácím USK 50:67. Velký talent českého basketbalu, 19letý rozehrávač Lukáš Bukovjan vyhrál společně s Robertsem Blumbergsem z týmu GBA střeleckou tabulku a jeho jméno se objevilo také v All Stars turnaje.

 

S jakými ambicemi jste s týmem Snakes Ostrava cestovali na závěrečné finále do Prahy?

Jeli jsme si to především užít, ale samozřejmě, že jsme se všichni chtěli vracet domů s medailemi. Soustředili jsme se především na semifinálové utkání s Nymburkem, které bylo pro úspěch na turnaji klíčové. Připravovali jsme se na toto jediné utkání už tři týdny dopředu, protože jsme věděli, že Nymburk je velmi těžký soupeř, kterého jsme v sezóně ani jednou neporazili.

 

Byla následná výhra nad Nymburkem 86:77 tedy už splněním cíle?

Určitě ano. V sezóně nás dvakrát přehráli (67:93 a 60:80), ale tentokrát se hrálo na neutrální palubovce a každý zápas je jiný. Tím, že jsme v sezóně s týmy, které se probojovaly do závěrečného turnaje, nebyli moc úspěšní, jsme byli pasování do role outsidera. My jsme se tak ale necítili a v semifinále jsme to myslím potvrdili.

Odchovanci. Zleva Lukáš Bukovjan, Tomáš Havlík a Jan Říčka.

Ve finále vás čekalo USK Praha, což byl jediný tým finálového turnaje, který jste v sezóně alespoň jednou porazili (62:68 a 87:84).  Cítili jste, že by to mohlo být jednodušší než například proti týmu GBA, se kterým jste dvakrát vysoko prohráli (71:113 a 76:92)?

Věřili jsme si na USK více než na Nymburk v semifinále. Ale na druhou stranu jsme věděli, že to bude těžké hodně, protože USK proti GBA podalo velmi dobrý výkon. Navíc hráli doma. Mají hru založenou na agresivní a fyzické hře a naší šancí bylo je přehrát na doskoku. A to se nám nepovedlo. Úplně nás přeskákali a v tom vidím příčinu porážky. Na vysněný titul jsme nakonec nedosáhli, přesto můžeme naše vystoupení hodnotit kladně. Stříbro je velký úspěch.

 

Z osobního pohledu jsi odehrál vydařený turnaj. Dostal ses do All Stars turnaje a vyhrál jsi společně s Robertsem Blumbergsem z GBA i střeleckou soutěž. Mohlo to být lepší?

Ještě jsem mohl vyhrát trofej MVP turnaje (nejužitečnější hráč), ale je tradicí, že ten se vyhlašuje z vítězného týmu. No a kdybych proměňoval šestky, tak jsem se o tu trofej pro nejlepšího střelce nemusel dělit, což mě trošku mrzí (smích). Ale vážně, turnaj vyšel, nicméně basketbal je kolektivní sport a důležitější byl výsledek týmu.

 

Zatímco s juniorským týmem Snakes jste získali stříbro, v první lize mužů jste hráli o udržení. Bylo složité se na bitvy o záchranu soustředit? 

To, že nesestoupíme, bylo jasné už dvě kola před koncem, takže to zase takové nervy nebyly. Složitější trochu bylo to přepínání mezi dospělým a juniorským basketbalem. Prvoligový tým Snakes Ostrava je složený částečně ze starších hráčů a částečně z nás juniorů. A někdy jsme nemohli hrát tak rychlý a dravý basketbal, jaký se hraje v juniorech. Tempo je v dospělém basketbalu pomalejší, ale zase je to fyzicky náročnější. Možnost hrát za muže jsme využívali především ke sbírání zkušenosti, které jsme pak využili v juniorské kategorii. Trochu jsme sezónu mezi muži úspěchu s juniorským týmem podřídili.

 

Kromě dresu Snakes Ostrava jsi v této sezóně oblékal i reprezentační trikot v trojkovém basketbalu. Okusil jsi atmosféru mistrovství Evropy jak v juniorské, tak v seniorské kategorii. Kdybys měl zhodnotit svou poslední sezónu mezi juniory, jaká byla?

Výjimečná, protože reprezentovat pro mě byla obrovská čest. Stříbro z mistrovství ČR juniorů je skvělé, hrát na evropském šampionátu v reprezentačním dresu je ale zase něco úplně jiného. Řadím to k mým dosavadním největším úspěchům. Možná je i největší. Mám za sebou určitě nejlepší sezónu, jakou jsem zatím zažil.

 

Pojďme se k mistrovství Evropy v trojkovém basketbalu trochu vrátit. V Maďarsku tým ve složení Pavel Bartošík, Vojtěch Rudický, Jiří Štěpánek a vy vyhrál oba zápasy ve skupině (Slovinsko 15:14 a Andorra 18:13). Ve čtvrtfinále jste ale vypadli s Tureckem (16:20) a obsadili konečné 5. místo. Jak s odstupem času hodnotíš tento výsledek?

Jak už jsem řekl, řadím tenhle turnaj k mým největším mým úspěchům. Vyšla nám už kvalifikace, ve které jsme byli považování za outsidera. Nikdo nám moc nevěřil, že bychom mohli postoupit na závěrečný turnaj. Ale podařilo se nám to a nebýt mého zranění, možná jsme mohli v turnaji dojít dál. Hned v prvním utkání ve skupině proti Slovinsku jsem si ve druhé minutě zranil zápěstí na střelecké ruce a další zápas s Andorrou i čtvrtfinále jsem hrál se zatejpovaným zápěstím a pod prášky na bolest. Fyzioterapeutka odvedla skvělou práci, dávala mi pravou ruku do pořádku do jedné hodiny v noci a na Andorru to ještě stačilo. Na fyzicky skvělé disponované Turky už ale ne. V pětkovém basketu by se to ztratilo, ve trojkovém je každý takový problém znát.

(Turnaj mladíků pro sebe získali Francouzi, kteří ve finále přehráli Belgii 19:15. Třetí byli přemožitelé Čechů Turci, kteří Andořany udolali 18:17. Mezi juniorkami vyhrály Francouzky, ve finále přetlačily maďarské hostitelky 11:10. Třetí byly Češky po výhře 17:14 nad Ruskem.)

 

Juniorský evropský šampionát ale nebyl pro váš tým jedinou reprezentační akcí. Týden před turnajem v Maďarsku jste hráli i na dospělém mistrovství Evropy v trojkovém basketbalu v Rumunsku, že?

Je to tak a byla to obrovská náhoda. Český národní tým mužů nemohl kvůli suspendaci po strkanici s rozhodčími na turnaji v Antverpách na závěrečném turnaji hrát, a tak jsme za ně zaskočili. Skončili jsme sice už ve skupině, ale odehráli jsme dvě vyrovnaná utkání. S Polskem jsme prohráli o jediný bod a trápili jsme i pozdější bronzové medailisty Nizozemce, s nimiž jsme prohráli o dva body. Moc jsem si to ale užil. Hrát v osmnácti na mistrovství Evropy mužů byl skvělý zážitek.

 

Sezóna končí, jaké máš plány pro příští rok? Budeš dál ve Snakesu Ostrava, nebo pomýšlíš na angažmá v NBL?

Ještě nekončí úplně, budu teď hrát právě trojkový basket, jehož sezóna právě začíná. Čeká mě několik turnajů, včetně Chance 3×3 Tour v Ostravě. Kromě trojkového basketu mě ale v létě čeká ještě příprava basketbalové pětkové reprezentace do 20 let, která se od 15. do 23. července 2017 zúčastní mistrovství Evropy na Krétě. Tenhle výběr vede trenér Opavy Petr Czudek, i proto bych se moc rád na závěrečný turnaj dostal. Mezi juniory touto sezónou končím, nicméně co bude v příští sezóně úplně přesně nevím. Už dva roky se pohybuju ve druhé nejvyšší lize mužů a moc rád bych udělal krok dál. Zájem z NBL o mě byl už před touto sezónou, ale upřednostnil jsem ještě juniory Snakesu. Pokud vše půjde tak, jak bych si přál, tak bych se už v příští sezóně mohl NBL okusit. Ještě předtím se musím vrhnout na učení. Čeká mě maturita a přijímačky na vysokou školu, takže mám co dělat.

 

Letos končíš studium na Sportovním gymnáziu v Ostravě, kam povedou dál tvé studijní kroky?

I když se chci především živit basketbalem, vím, že to není napořád. Proto je potřeba už nyní myslet i na dobu po konci kariéry. Volím mezi studiem práv a žurnalistikou, protože jednou bych chtěl být sportovní komentátor. Nejprve měl ale 25. května čeká maturitní zkouška. A pokud ji zvládnu (smích), tak pak doufám ve studium na vysoké škole.

 

Nejlepší hráči Kofola MČR juniorů U19

Nejvíce asistencí Kofola MČR U19 2017 – Marek Welsch (GBA)

Nejvíce doskoků Kofola MČR U19 2017 – David Žikla (USK Praha)

Nejlepší střelec Kofola MČR U19 2017 – Roberts Blumbergs (GBA), Lukáš Bukovjan (Snakes Ostrava)

Nejužitečnější hráč Kofola MČR U19 2017 – Roberts Blumbergs (GBA)

 

Nejužitečnější hráči jednotlivých týmů

Nejužitečnější hráč USK Praha, Kofola MČR U19 2017 – David Chaloupka

Nejužitečnější hráč BA Nymburk, Kofola MČR U19 2017 – Roman Hořejš

Nejužitečnější hráč GBA, Kofola MČR U19 2017 – Matěj Drgon

Nejužitečnější hráč Snakes Ostrava, Kofola MČR U19 2017 – Jakub Slavík

ALL-STAR Kofola MČR U19 2017

Jakub Tůma (USK Praha)

Lukáš Bukovjan (Snakes Ostrava)

Luboš Kovář (BA Nymburk)

Roberts Blumbergs (GBA)

David Žikla (USK Praha)

MVP Kofola MČR U19 2017

Jakub Tůma (USK Praha)

 

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *