Vážení rodiče a příznivci basketbalového klubu

Sharing is caring!

Je skvělé sledovat, jakou podporu ze strany rodičů mají v posledních sezónách naše týmy všech věkových kategorií. Nicméně zvýšený zájem ze strany rodičů a přátel přinesl i častější výskyt negativních emocí na tribunách. A ty v poslední době několikrát eskalovaly v nepříjemné, a především nepřijatelné konflikty. Ty se udály jak mezi tábory příznivců soupeřících družstev, tak nepochopitelně i mezi rodiči a trenéry našeho klubu.

O konkrétních případech nemá smysl hovořit, všichni, kterých se tato slova týkají, určitě vědí. Nicméně je zapotřebí určit jasná pravidla, jak má podpora ze strany rodičů, kamarádů a prostě všech fanoušků vypadat. Jsme jeden klub a jedna parta!

Stačí si položit jednoduchou otázku: Chceme svůj tým na hřišti brzdit nemístnými poznámkami, nebo být jeho hnacím motorem? Ne nadarmo se říká, že diváci jsou šestým hráčem. A každý z nás by si měl sáhnout do svědomí, jestli dělá všechno proto, aby se děti na hřišti cítily dobře. Jestli přítomnost rodiče na tribuně pro některé není spíše utrpení, než radost a zážitek.

Jistě, každý hráč i rodič má jiné ambice. Nicméně snaha vychovat ze svého dítka individuální hvězdu od útlého věku zřejmě není v basketbalu úplně nejlepší cesta. Pokud ano, mělo si dítko raději vybrat tenis, či krasobruslení. Snahou trenérů basketbalu v Příboře je, aby děti prošly komplexním rozvojem a byly připravené ke kolektivnímu pojetí hry i v dospělosti. Každý z trenérů používá při vedení svého týmu vlastní cestu, nicméně výsledkem jsou obdobné priority vedení k samostatnosti, zodpovědnosti a respektu ke spoluhráčům i soupeři.

Žádná cesta není bez chyby a všichni, kdo basketbal v Příboře děláme, chápeme, že každý rodič může mít na vedení a přípravu svého dítka vlastní názor, kterému budeme rádi naslouchat. Nelze je ale v emocích bezprostředně po prohraném utkání prezentovat na veřejnosti, nebo ještě hůře před dětmi. Naučit děti jakékoliv dovednosti si žádá určitý čas. A naučit děti kolektivním a zároveň individuálním činnostem ve hře současně je běh na dlouhou trať.

Výbor České asociace minibasketbalu ČAMB si za jednu z hlavních priorit stanovil úkol, aby v basketbalu zavládlo přátelské sportovní prostředí. Z basketbalových hledišť by chtěl odstranit vulgarity, přehnané rodičovské ambice, ne vždy dostatečnou úctu k trenérům, rozhodčím i soupeřům. I proto sestavil basketbalová desatera, jejichž obsah se soustředí právě na odstranění těchto nešvarů. Desatera by měla zabránit neuspokojivému stavu chování fanoušků – rodičů při basketbalových kláních, současně by měla vymezit roli trenéra a představit jeho správný přístup, a to zejména k dětem. Dalšími důležitými body jsou stručné a jasné vytyčení nejdůležitějších zásad chování každého basketbalisty i celková snaha o vytvoření fair-play prostředí v českém basketbalu.

Děkujeme všem, kteří náš příborský basketbal na hřišti i mimo něj podporují. Věříme, že pro většinu rodičů a příznivců, kteří nám fandí, jsou pokyny uvedené v Desateru každého fanouška samozřejmostí. Přesto Vás prosíme, přečtěte si je společně s vašimi dětmi. Děkujeme. Jsme jeden klub a jedna parta!

Výkonný výbor BK Příbor

Desatero každého fanouška!

 1. Fandi a povzbuzuj – slušně a fair!
 2. Bav se s námi, basketbal je hra, ne válka.
 3. Nepokřikuj sprostě na rozhodčí, na hráče či trenéry.
 4. Nenadávej a neraď nám křikem, co máme na hřišti dělat. Radí nám trenér!
 5. Výhra mého týmu je sice důležitá, ale jsou mnohem důležitější věci.
 6. Cti trenéra každého týmu. Nekritizuj jeho práci. On je ten, kdo zná své hráče nejlépe. Pokud máš výhrady k jeho trénování, řekni mu to v klidu, mezi čtyřma očima.
 7. K soupeřům a fanouškům soupeře se chovej korektně.
 8. Jsi basketbalovým přítelem, nikoliv nepřítelem – zatleskej i soupeři, který se snažil a hrál fair play.
 9. Den zápasu je pro Vás i Vaše děti svátkem. Sprostá či vulgární slova zapomeň doma, basketbal je totiž sportem inteligentních lidí.
 10. Buď rád, že můžeš být v hledišti, fandit a být součástí basketbalu.

 Desatero hráče!

 1. Důvěřuji svému trenérovi a dbám jeho rad.
 2. Basketbalový trénink vždy absolvuji s maximální koncentrací a úsilím. Čas zde strávený je pro mě přínosem, nikoliv ztrátou.
 3. Ctím své rodiče. Vděčím jim za to, že mě přivedli k basketbalu, a že mě při něm podporují.
 4. Nikdy, ani v zápalu boje, nenapadnu či úmyslně nezraním svého soupeře. K soupeři se chovám tak, jak očekávám, že se on bude chovat ke mně. Ve hře soupeř, po zápase kamarád.
 5. Co není moje, mi nepatří. Druhými zapomenuté věci odevzdám vždy trenérovi.
 6. Pro basketbalové zájmy nebudu nikdy zanedbávat své školní povinnosti.
 7. Nikdy a nikde nebudu pomlouvat, posmívat se, či jinak zneuctívat své, či soupeřovy hráče.
 8. Ve všech utkáních, za jakéhokoliv stavu, se vždy budu ze všech sil snažit podat co nejlepší výkon.
 9. Od svého trenéra dokáži přijmout jakoukoliv kritiku. Ať již jde o výkon v utkání, či jen v tréninku.
 10. Své rodiče budu nabádat k slušnému povzbuzování. I basketbal je totiž jenom hra!

 Desatero trenéra!

 1. K dětem se chovám slušně, uctivě a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.
 2. Dětem jsem přítelem a kamarádem, něco jako druhým rodičem.
 3. Smysl fair play ctím jako základní pravidlo tréninku a výchovy.
 4. Dbám na to, aby zdraví mých svěřenců bylo vždy na prvním místě.
 5. Děti vedu za výhrou. Zároveň však vím, že prioritou je rozvoj hráčů/hráček, a to jak individuální, tak týmový, a ne vítězství v jednom utkání nebo turnaji.
 6. Děti vedu k úctě k rozhodčím, soupeři, jeho fanouškům a příznivcům.
 7. Na utkání i na trénink chodím včas. To samé vyžaduji od svých svěřenců.
 8. Rodiče svých hráčů/hráček pravidelně informuji o dění v družstvu, plánech a zápasech. Nedovolím, aby mi do utkání kdokoliv z rodičů zasahoval. S dětmi trávím hodně času a jako hráče/hráčky je znám určitě nejlépe.
 9. Dbám na zvyšování své trenérské kvalifikace.
 10. Na své svěřence nekřičím, vše jim dokáži podrobně vysvětlit. Za každé situace jsem jim vzorem.

 

 

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *