Hodnocení sezóny 2011-2012 družstva žen

Do této sezóny vstoupilo příborské družstvo žen výrazně obměněno a omlazeno.

Z hráček přerušila sportovní kariéru nejlepší střelkyně družstva Míša Dlouhá a podkošová hráčka Míša Nosková. Ze zdravotních důvodů tuto sezónu vynechala Lucka Rektoříková. Naopak do družstva se vrátila po mateřské dovolené Leona Holubová, v části sezóny z Olomouce hostovala Nikola Kleinová, z Ostravy do Příbora přestoupila naše odchovankyně Jana Nenutilová, z Anglie se vrátila Klárka Pavlačíková, do žen natrvalo přešli i loňské starší dorostenky Simona Rečková, Zuzana Bartošová a Jana Cvernová. Jedinou letošní starší dorostenkou, která zasáhla do utkání za družstvo žen byla Míša Drtilová. Na soupisce družstva žen bylo zapsáno celkem 20 hráček, do soutěžního utkání zasáhlo 14 hráček. Věkový průměr aktivních hráček družstva byl 22,7 roku, což představuje určitou perspektivu i do budoucna.

V přípravném období jsme se utkali přátelsky s SBŠ Ostrava „A“ (účastník 1.ligy) a s extraligovým družstvem starších dorostenek téhož oddílu. Zúčastnili jsme se také přípravného turnaje žen v Brně za účasti družstev BK Příbor (2.liga), Proton Zlín (2.liga), Tesla Brno (OP) a Kyjov (OP). Po dvou výhrách a jedné prohře jsme obsadili celkově druhé místo. Přípravu jsme zakončili pohárovým utkáním ČP žen s prvoligovým týmem TJ LOKO Krnov. Veškerá příprava byla směřována k ligové soutěži.

Příborské družstvo žen letos opět hrálo 2. ligu žen – východní skupinu „B“. Po loňské sezóně došlo v obsazení účastníků soutěže k velkým změnám. Lokomotiva Krnov postoupila do 1.ligy žen, BC Orlová a Universita Brno se do soutěže letos nepřihlásily, TJ Jičín postoupila své místo Sadské, z kvalifikace postoupily Nusle „B“, Benešov „B“ a své místo si udržel Zlín. Stálými účastníky zůstávají z loňska naše děvčata, Pardubice „B“, Prosek a Brandýs n.L.

V sezóně 2011-2012 družstvo žen odehrálo celkem 20 utkání, 5 přátelských, 1 pohárové a 14 ligových. Z tohoto počtu jsme 7 utkání vyhráli a 13 utkání prohráli.

Potěšitelný je fakt, že lavička družstva při zápasech vypadala opravdu jako lavička ligového družstva a bylo možno i střídat. Většinu zápasů jsme odehráli s větším počtem hráček než 9 ( celkem 11 zápasů), minimální počet hráček na lavičce byl 8. Všechna ligová utkání odehrála jen jediná hráčka – Míša Drtilová. Více jak 10 ligových utkání odehrálo celkem 9 hráček. V ligové soutěži jsme sehráli řadu vyrovnaných utkání s předními celky (porážka od Nuslí o 4 body doma, porážka v Pardubicích o 8 bodů, porážka s Pardubicemi doma o 7 bodů), vyhráli jsme 2x nad Benešovem a 2x nad Zlínem a 1x nad Prosekem, nejvíce nás asi mrzí dvě porážky od Sadské a hlavně domácí porážka v rozhodujícím utkání o play-off s Prosekem. Družstvo Brandýse n.L. nás porazilo výrazně v obou utkáních, zejména domácí porážka byla hodně krutá. V závěrečné tabulce 2.ligy žen skupiny „B“ jsme obsadili páté místo jen jedno místo od play-off.

Ke kladům letošní sezóny řadím dobré začlenění nových hráček do družstva. Dovoluji si tvrdit, že tuto sezónu holky tvořily velice dobrý kolektiv, což u družstev žen a dívek není vždy pravidlem,. Podařilo se nám rozprostřít zátěž v zápasech na více hráček a větší rotací hráček jsme nahrazovali slabší fyzickou kondici, která je dána množstvím tréninků v sezóně. V celku kladně lze hodnotit i útočnou činnost družstva. Ve střelbě jsme za ostatními družstvy nezaostávali, ve střelbě za tři body jsme dokonce patřili k nejlepším (téměř 4 úspěšné hody na utkání Naše útočná aktivita do koše byla slušná a naše hráčky byly často faulovány, z čehož pramenilo velké množství střílených trestných hodů (průměrně 23 TH na utkání), které jsme proměňovali se slušnou úspěšností (63%).

K záporům je třeba přiřadit naši obranu, počet faulů, obranný doskok a zejména špatnou komunikaci a spolupráci při obraně klíčových hráček soupeřek. V počtu faulů jsme dokonce nejhorší ze všech družstev – 22,8 faulu na utkání je opravdu hodně. I když jsme patřili opět k výškově nejmenším družstvům v soutěži mohli jsme lépe doskakovat při účinějším odstavování soupeřek. V obraném doskakování vidím největší slabinu týmu, na které je třeba výrazně zapracovat.

Docházka na tréninky u jednotlivých hráček byla rozdílná a každá hráčka si musí sáhnout sama do svědomí, zda nebylo možno si zorganizoavt čas lépe a absolvovat více tréninkových jednotek. Zákony sportovního tréninku platí a bez pravidelné tréninkové a zápasové zátěže nelze dosahovat dobré výsledky.

Hodnocení jednotlivých hráček nebudu záměrně dělat, protože si myslím, že jsme celou sezónu vystupovali jako tým, kde každý člen týmu v něm měl svoje místo (až na malé vyjímky) a tudíž nemá význam někoho příliš vyzdvihovat.

Závěrem mého hodnocení chci poděkovat hráčkám za přístup k tréninkům i utkáním a doufám, že i v příští sezóně bude příborské družstvo žen hrát opět ligovou soutěž a bude dobře reprezentovat klub, město i region, tak jako tomu bylo v letošní sezóně. Děkuji také všem lidem, kteří nám během sezóny pomáhali a podporovali nás – zapisovatelé, časoměřiči, řidiči, skalní fandové atd. Děkuji za podporu i našemu domácímu publiku, které vytvářelo pro naše holky opravdu domácí prostředí.

Miroslav Slovák – trenér BK Příbor

A na závěr několik statistických zajímavostí:

Z 18 účastníků 2.ligy žen jsme se umístili –

  • 12. místo v počtu vstřelených dvojkových pokusů na utkáních

  • 5.místo v počtu vstřelených tříbodových pokusů na utkání

  • 12.místo v úspěšnosti TH

  • 1.místo !!!!!! v počtu faulů (22,8 faulu na utkání)

V jednotlivých hráčkách se naše děvčata umístila –

  • 12.místo v počtu vstřelených bodů na utkání – Míša Drtilová

  • 13.místo v počtu celkem vstřelených bodů – Míša Drtilová

  • 2.místo v počtu úspěšných tříbodových pokosů na utkání – Míša Drtilová

  • 16.místo v úspěšnosti trestných hodů – Zuzka Bartošová

  • 7.místo v počtu faulů na utkání – Zuzka Bartošová

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *