Příborští kluci vyloupili halu Tatran a vyhráli kvalifikaci

Druhé finálové kolo kvalifikace o postup do Národního finále minižáků U12 se hrálo v ostravském pekle místních Plamenů, které hodlaly potvrdit svou nadvládu z prvního finálového kola a chtěly všechny soupeře v hale Tatran spálit. To se jim ale nepovedlo, protože basketbalové naděje z Příbora žádnou újmu neutrpěly a celou kvalifikaci vyhráli.

Torola Basket Team Příbor – BK Opava 57:47 (13:13, 14:10, 17:14, 13:10)

Body: Kött 14, V. Pustějovský 11 (TH: 2/1), Domitra 10 (2/0), V. Ivánek 8 (7/4), Vít Gabzdyl 5 (2/1), Mirafuentes 3 (2/1), Frydrych 2, Hübl 2, Straka 2, Bordovský 0 (2/0). TH: 17:7 (41,18%).

Torola Basket Team Příbor – BK Snakes Ostrava 61:58 (11:11, 15:12, 9:17, 26:18)

Body: Pustějovský 14 (4/4), Vít Gabzdyl 9 (10/5), Kött 9 (3/1), Domitra 6 (8/2), Frydrych 6 (1/0), V. Ivánek 5 (4/1), Bordovský 4 (3/0), Mirafuentes 4, Straka 2, Wavra 2. TH: 33:13 (39,39%).

Torola Basket Team Příbor – BK NH Flames Ostrava 62:54 (18:12, 9:18, 21:9, 14:15)

Body: V. Ivánek 18 (3/2), Domitra 7 (3/1), Kött 7 (5/3), Mirafuentes 7 (2/1), Pustějovský 7 (2/1), Bordovský 6 (8/4), Vít Gabzdyl 6 (2/2), Skupeň 3 (2/1), Frydrych 1 (2/1). TH: 29:16 (55,18%).

Komentář trenéra Roberta Bukovjana: V prvním utkání jsme se utkali s Opavou, kterou jsme sice doma porazili o 18 bodů, ale zápasy se slezským týmem patří vždy mezi vyrovnané. Utkání jsme vyhráli o 10 bodů, když jsme neprohráli ani jednu ze čtyř čtvrtin. Utkání to přesto bylo velice vypjaté a dramatické.

Ihned po tomto zápase následoval náš duel s ostravskými hady. V hlavách kluků to měl být možná nejjednodušší zápas z celého víkendu, ale opak byl pravdou. Snad únava z předcházejícího zápasu, možná podcenění soupeře z naší strany stálo za chudým poločasovým vedením o pouhé tři body. To ale ještě nebylo vše. To, co následovalo ve třetí čtvrtině byla pro náš tým ledová sprcha. Nenásledovalo žádné navyšování náskoku, ba naopak naši kluci se strašně moc trápili a do posledního hracího období jsme šli s mankem pěti bodů. Tuto ztrátu jsme však za první minutu poslední osmiminutovky dokázali smazat a drama mohlo pokračovat. Pak to byla dlouhé minuty přetahovaná o každý bod, kdy se skóre několikrát přelévalo z jedné strany na druhou. Tento stav změnil až Vojta Pustějovský, který čtyřmi úspěšnými trestnými hody za sebou strhl definitivně vedení pro náš tým. Soupeř v závěru sice ještě kousal, ale vydřené vítězství jsme si už vzít nenechali.

Po sobotě jsme z Ostravy odjížděli se dvěma výhrami a vyhlíželi jsme nedělní „finále“ proti domácím Flames. Do zápasu jsme nastoupili luxusně a po prvních osmi minutách jsme vedli o šest bodů. Náskok jsme ale ve druhém dějství neudrželi a poločasové skóre tak bylo 27:30 v náš neprospěch.

V poločasové přestávce jsem v šatně kluky uklidňoval, ještě více motivoval a provedl jsem jednu drobnou změnu v sestavení jednotlivých pětek. Tato změna snad pozitivně přispěla k tomu, co se odehrávalo na hřišti v následujících minutách. Minimální manko jsme rychle smazali a v šesté minutě třetího hracího období jsme vedli už dokonce dvouciferným vedením (+10). Před závěrečnými osmi minutami byl stav utkání 48:39 pro nás.

Soupeř v polovině závěrečné čtvrtiny dokázal téměř srovnat (52:51). Poslední minuty však patřily našim klukům. Dokázali jsme ubránit nájezdy soupeře, v posledních dvou minutách jsme mu nedovolili dát ani bod a naopak my jsme zatížili konto soupeře osmi závěrečnými body v řadě.

Plameny zhasly a peklo zamrzlo. Skvělý výkon celého týmu po celý víkend a po celou kvalifikaci nás podruhé za sebou pasoval do role nejlepšího týmu na severní Moravě. V hale Tatran se tak mohlo opět ozývat „Bukyho borci“. A věřte, to se neomrzí. Klukům, ale také našim fanouškům děkuji za předvedené výkony, jsem rád, že dokážeme vyhrávat vypjatá utkání a doufám, že tento trend udržíme i při zápasech Národního finále v domácím prostředí.

Ostatní výsledky: NH Flames Ostrava – Snakes Ostrava 50:33, NH Flames Ostrava – BK Opava 50:52 po prodloužení, BK Snakes Ostrava – BK Opava 52:53.