Chybně přičtené body rozhodly o těsné porážce

Sharing is caring!

Těžko uvěřitelnou chybu udělali zapisovatelé a rozhodčí v utkání Oblastního přeboru kategorie U13, ve němž se utkala Nová Huť Ostrava a BK Příbor. Domácí tým zvítězil ve druhém utkání těsně o jeden bod 45:44 zásluhou chybně přičteného koše pro domácí tým.

NH Ostrava – TOROLA Basket Team Příbor 59:40 (13:13, 16:15, 16:8, 14:4)

Body: Jakub Kött 9, Ondřej Skupeň 7 (TH: 4/1), Michal Grozman 6, David Domitra 5 (2/1), Vít Gabzdyl 5 (6/3), Vojtěch Pustějovský 4 (2/0), Jan Bordovský a Filip Wavra 2. TH: 14:5 (35,7%). Trojky: 1 (Kött). Fauly: 9

Hodnocení trenéra Roberta Bukovjana: V prvním utkání jsme dokázali držet krok se silným soupeřem do poločasu. Poté se začala projevovat výšková převaha soupeře, který nás přeskákal jak v obranném, tak bohužel i v útočném doskoku. Soupeři jsme dovolili pohodlně skórovat z druhých, ale i třetích šancí právě po útočných doskocích. Je potřeba se znovu zaměřit na doskakování. A to nejen podkošových hráčů, ale i hráčů z perimetru.

NH Ostrava – TOROLA Basket Team Příbor 45:44 (4:13, 15:8, 6:16, 20:7)

Body: Vít Gabzdyl 10 (TH: 2/2), Jan Bordovský 7, Vojtěch Pustějovský 6, Jakub Kött 5, Ondřej Skupeň 5 (4/1), Filip Wavra 4 (2/2), David Domitra 3 (3/1), Michal Grozman a David Straka 2. TH: 11:6 (56,6%). Trojky: 2 (Bordovský, Kött). Fauly: 11.

Hodnocení trenéra Roberta Bukovjana: Promíchání sestavou mělo za následek to, že první dvě čtvrtiny nebyly tak jako v prvním utkání vyrovnané, ale výsledkově rozdílné. Zatímco my jsme měli navrch v úvodních osmi minutách zápasu, soupeř zase ve druhém dějství. Nicméně poločasový výsledek byl opět hodně vyrovnaný. A protože jsme dokázali v další liché čtvrtině svůj náskok opět navýšit, bylo v závěrečných osmi minutách na soupeři, aby dotahoval. To se mu až do páté minuty nedařilo. Naši úspěšnou trojkou jsme si stále drželi devíti bodový náskok. Agresivní obrana soupeře po celém hřišti nám však v závěru zápasu moc nechutnala. Pramenily z ní naše ztráty, po kterých soupeř nekompromisně trestal. Osm sekund před koncem tak ostravští hráči otočili zápas ve svůj prospěch o jediný bod. Na to jsme už nedokázali odpovědět. Takové těsné porážky vždy mrzí, ale je potřeba je se ctí, sportovně přijmout.

To se i stalo, nebýt tady jednoho velkého ALE. Chybou stolku a rozhodčích, kteří mají zápis během utkání kontrolovat, byly v průběhu zápasu soupeři chybně připočteny dva body. V kategorii U13 mě opravdu nenapadlo kontrolovat zkontrolovaný zápis předtím, než ho rozhodčí uzavřou svým podpisem. Chybami se člověk učí. Výhru soupeři přejeme, i když si ji nezasloužil.     

2 komentáře

 1. Dobrý den, přestože webové a mediální diskuze zásadně nekomentuji, zde se musím zastat svých kluků… Předně bych chtěl pogratulovat k výkonu dobře hrajícím klukům Příbora, kteří byli po 30 minut druhého zápasu určitě lepším týmem a měli nakročeno k vítězství, zatímco my jsme se trápili ve všech ohledech. Také plně přiznávám chybu NH v nezajištění dostatečného počtu zapisovatelů, za kterou jsem se osobně již několikrát omluvil a díky niž se v utkání událo několik chyb, které ale byly ihned opraveny jak fanoušky, tak rozhodčími.

  K údajným nepřipsaným bodům a nezaslouženému vítězství…:
  Podle uvedeného komentáře konkrétně mohou za prohru příborských kluků údajné chyby v zápise ze 4. minuty 1. čtvrtiny a 5. minuty 3. čtvrtiny. Obě tyto chyby údajně stály Příbor 1 bod, díky čemuž by v koncovce neprohráli o bod, ale vyhráli o bod, pokud pomineme fakt, že se udály v průběhu zápasu a neměly tak žádný vliv na koncovku utkání.
  První spor v zápise popisuje shodou okolností náš první koš, kdy v zápise je uveden jako dvě šestky, z nichž jedna je uznána za 2 body a druhá nedaná. Snad si alespoň někdo ze zúčastněných pamatuje, že první koš NH byl z pole (nejednalo se o šestky, tedy za 2 body). Druhá chyba byla zaznamenána opět jako dvě šestky, z nichž jedna dosti nepřehledně uznána za 2 body, druhá za bod. Hráč, který byl uveden na šestkách byl Jakub Mršťák č.27. Kuba ale v zápase dával koše s faulem (tedy 2+1), dvě šestky po sobě nestřílel… Utkání také probíhalo ve vypjaté atmosféře, kde byl pod velkým drobnohledem nejen ukazatel skóre, kde jsem přesvědčen, že by si záměnu, či nepřipsání bodů jednotu z týmů určitě někdo ihned všiml.
  Ještě jednou připomínám, že rozhodně nechci nijak přetáčet pravdu, rozdmýchávat emoce a popírat pochybení NH při nominaci stolku zapisovatelů, ale chci nabídnout druhý pohled na věc a zároveň se ohradit proti nezaslouženému, či ukradenému vítězství. Určitě jsem pak také kdykoli k dispozici, celou situaci ústně prodiskutovat, včetně vysvětlení sporných situací z kopie zápisu o utkání.
  Když pominu naši hru (NH), která v druhém zápase nebyla dobrá a ke které se ještě teď vracím, určitě se jednalo o jeden z nejhezčích, nejvyrovnanějších a nejdramatičtějších zápasů sezóny v kategorii U13, kde se rozhodovalo doslova až v poslední sekundě zápasu, a na který budou jistě oba celky dlouho vzpomínat a těžit z něj. Těžit myslím sportovně, se vztyčenou hlavou a přijmutím výsledku, vědomi si vlastních chyb i dobrých momentů, bez ohledu na to, jak zápas skončil a to jak z pohledu hráčů, diváků, rozhodčích, tak především trenérů… Obvinění soupeře z nezasloužené výhry a napsání úvodu článku v duchu velké křivdy nechápu, ještě po výměně mailů, okamžité omluvě za potíže a nabídce vyříkání si údajných sporných situací zápasu v zákulisí.

 2. Není úplně korektní říct, že si soupeř výhru nezasloužil. Otvírat diskusi na téma „co by, kdyby…“ je velmi ošidné. Diskutovali bychom o tom, kdy k posunu skóre došlo, jak by na jiný vývoj ve skóre kdo reagoval apod.
  Zápas je výsledkem dobrých i špatných výkonů hráčů, trenérů i rozhodčích. I když prohra o bod mrzí, zvlášť když je ještě poznamenána takovou chybou, víc asi mrzí nezvládnutá koncovka. V polovině poslední čtvrtiny asi nikdo už nepochyboval, že Příbor zápas vyhraje. Rozhodně na to kluci měli. Ztratit ve třech minutách vedení o 9 bodů je to, co zamrzí.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *