Úvodní kolo přeboru kluci U13 zvládli, kvalifikaci nikoliv

Nezvykle pozdě, až v polovině října, vstoupili do svých soutěží starší minižáci U13. Nejprve v sobotu v Oblastním přeboru hostili na domácí palubovce haly Masarykova gymnázia dvakrát basketbalisty z Frýdku-Místku. V neděli pak zavítali, ke svému prvnímu kvalifikačnímu zápasu o postup do Národního finále, do Opavy.

TOROLA Basket Team Příbor – Basketpoint Frýdek-Místek   87:36 (23:9, 18:10, 21:8, 25:9)

Body: V. Pustějovský 18, Domitra 14 (TH: 5/2), Kött 11 (2/1), Vít Gabzdyl 10 (2/0), Bordovský a Kuliha 9 (2/1), Grozman, Masopust a Skupeň 4, J. Maslaňák a Wavra 2. TH: 11:4 (36,36%). Trojky: 1 (Bordovský). Fauly: 21.

Body: Bordovský 15 (TH: 2/1), V. Pustějovský 12, Domitra 11 (3/1), Kött 10 (3/0), Vít Gabzdyl 7 (2/1), Grozman a J. Maslaňák 6, Straka 4, Bělaška, Masopust, Skupeň a Wavra 2, Kuliha 1 (2/1). TH: 12:4 (33,33%). Fauly: 16.

Hodnocení trenéra Roberta Bukovjana: Před utkáním jsem hráčům říkal, že výsledky s tímto soupeřem z loňské sezóny jsou minulostí, že se musíme soustředit na svůj vlastní výkon v přítomném čase. Všichni hráči a všechny týmy jdou dopředu jak fyzicky, tak i herně a takticky. To, co stačilo loni, nemusí stačit letos. Konečný rozdíl ve skóre 2x +51 bodů je sice potěšující, předvedená hra ovšem už taková hitparáda nebyla, a to především v obraně. Chlapce čeká pár „obranných“ tréninků, které nikdy moc příjemné nebývají.

BK Opava – TOROLA Basket Team Příbor 54:33 (12:10, 10:11, 11:8, 21:4)

Body: Kött 7 (TH: 1/1), Bordovský 6 (6/4), V. Pustějovský (4/1) a Straka (1/1) 5, Vít Gabzdyl 4, Domitra (8/0), Vilém Gabzdyl a Grozman 2, Masopust (2/0) a Skupeň 0 (2/0). TH: 24:7 (29,17%). Fauly: 20.

Hodnocení trenéra Roberta Bukovjana: Jisté obavy o výsledek v úvodním kole kvalifikace o Národní finále jsem měl již při odjezdu. Proti sobotě, kdy k zápasu bylo připraveno 15 hráčů, nás o den později odjelo do Opavy jen dvanáct. Problémy, které jsem očekával od první minuty, ale nepřicházely. Týmu Opavy, který nás ještě v minulosti v žádném kvalifikačním utkání neporazil, taktéž chyběli někteří kvalitní hráči. Nicméně vzhledem k tomu, že Opava disponuje sedmadvacetičlennou soupiskou pro kvalifikační utkání U13, soupeř tento výpadek v podstatě zřejmě vůbec nezaregistroval.

S domácím družstvem jsme drželi krok až do závěrečné čtvrtiny. V průběhu druhé části jsme šli dokonce krátce i do vedení 19:18 a 21:20. Ve druhé minutě čtvrté čtvrtiny za stavu 34:29 pro domácí se vyfauloval Jakub Kött a to byl bohužel poslední pověstný hřebíček do naší rakve. Od tohoto okamžiku jsme přestali hrát, začali jsme kupit individuální, ale především taktické chyby. Místo abychom míč podrželi a zahráli si postupný útok, ženeme se do útoku, který předčasně a zbrkle zakončujeme. Hrajeme se soupeřem hru nahoru dolů a nehledíme na čas ani na skóre. V kvalifikačních zápasech přece není jedno, zda prohrajeme venku o pět nebo o dvacet bodů. V odvetě nám výpadek z posledních šesti minut může hodně chybět.