Kluci U14 jsou osmí nejlepší v Česku

Příborští basketbalisté věkové kategorie U14 se ve dnech 26. až 29. dubna účastnili v Kralupech nad Vltavou mistrovství České republiky. Pro náš klub byla účast tohoto týmu významným milníkem. Tým Miroslava Slováka U14 je prvním chlapeckým týmem našeho oddílu, který si čtvrtým místem v B skupině extraligy vybojoval právo startovat na národním šampionátu. V základní skupině se BK Příbor utkal s týmem SAM Brno, Sokolem Pražským a Děčínem.

SAM Brno – BK Příbor 63:58 (9:17, 26:15, 17:15, 11:11)

Body: Dostál 13, Havel 11, A. Ivánek 10, Maléř 6, Linart, Machala a Zavadil 4, Kubečka, Michna a Snopek 2, Hanzlík, Mich. Slovák, Ma. Slovák a Smažák 0. TH: 24/11 (46%). Trojka: 1. Fauly: 26.

Komentář trenéra Miroslava Slováka: Z naší strany velmi dobrý začátek – první čtvrtina 17:9. Ve druhé části soupeř zvýšenou aktivitou převrátil vývoj utkání na svou stranu.  V dalším hracím čase se rozdíl ve skóre pohyboval od pěti do tří bodů. V 7. minutě závěrečného hracího období jsme stáhli náskok soupeře na jediný bod – 57:58. Závěr ale soupeř jistil dvěma koši ze hry, na které jsme odpověděli jen jedním úspěšným trestným hodem ze čtyř pokusů.

BK Horejsek Děčín – BK Příbor 56:49 (15:11, 22:16, 11:13, 8:9)

Body: Dostál a Machala 13, Hanzlík 6, Linart, Mi. Slovák a Smažák 4, Havel a Maléř 3, Snopek 1, Kubečka, Michna, Ma. Slovák a Zavadil 0. TH: 37/15 (41%). Trojky: 4. Fauly: 21.

Komentář trenéra Miroslava Slováka: Ve druhém utkání na nás čekali „bojovníci“ z Děčína. Velmi tvrdá a agresivní hra soupeře nám od počátku dělala velké problémy. Snad jen kluci, kteří hrají EYBL, kde je taková hra zcela standardní, se s tímto faktem dokázali rychle srovnat. Soupeř hodně fauloval a posílal nás na čáru trestného hodu, čehož jsme bohužel nedokázali využít. Stříleli jsme celkem 37 trestných hodů, z nichž jsme proměnili jen 15. Tento fakt asi rozhodl celé utkání, jelikož na tabuli po závěrečném klaksonu svítilo skóre 56:49 pro soupeře. O to více mrzí 22 neproměněných trestných hodů.

BK Příbor – Sokol Pražský 56:39 (14:4, 8:14, 16:5, 18:12)

Body: Dostál 27, Snopek 10, Zavadil, Linart a Machala 4, Havel 3, Kubečka a Smažák 2, Hanzlík, Maléř, Michna, Mi. Slovák a Ma. Slovák 0. TH: 16/6 (38%). Fauly: 19.

Komentář trenéra Miroslava Slováka: Ve třetím utkání základní skupiny na nás čekal vítězný tým extraligové skupiny A, letos ještě neporažený Sokol Pražský. Favorita jsme se nezalekli a po celý první poločas jsme s ním drželi herně i výsledkově krok – poločasové skóre 22:22. Ve druhé části jsme výrazně zlepšili už tak dobrou obranu, přidali jsme i úspěšnou střelbu ze střední vzdálenosti a najednou jsme vedli o 15 bodů. Tento stav jsme udržovali až do závěrečného hvizdu rozhodčích. Zaznamenali jsme velmi překvapivé, ale zasloužené vítězství. Jak se později ukázalo, byla to první a zároveň i poslední porážka Sokolů v letošním soutěžním ročníku včetně MČR. Ve finále Sokoli porazili Snakes Ostravu o 4 body a staly se mistry České republiky.

I přes vítězství nad Sokolem jsme obsadili ve skupině „B“ čtvrté místo, spadli jsme do skupiny o 5.- 8. místo.

Zápasy skupiny o 5.-8. místo

BK Příbor – BA Nymburk 49:89 (11:27, 19:24, 11:15, 8:23)

Body: Machala 9, Dostál 8, Smažák 7, A. Ivánek 5, Hanzlík, Kubečka, Maléř a Mi. Slovák 3, Havel, Linart, Snopek a Zavadil 2, Michna a Ma. Slovák 0. TH: 31/17 (55%). Trojky: 4. Fauly: 25.

Komentář trenéra Miroslava Slováka: Z naší strany asi nejméně povedené utkání na turnaji. Zalekli jsme se mnohem lépe fyzicky disponovaného soupeře a nekladli jsme příliš velký odpor. Nymburští nás přehráli na všech postech a nedovolili nám utkání příliš zdramatizovat.

BK Příbor – BK Horejsek Děčín 56:70 (17:26, 15:19, 14:17, 12:8)

Body: Dostál 26, Smažák 8, Machala 5, Michna 4, Hanzlík, Maléř a Mi. Slovák 3, Kubečka 2, A. Ivánek a Snopek 1, Havel, Linart, Ma. Slovák a Zavadil 0. TH: 42/23 (55%). Trojka: 1. Fauly: 26.

Komentář trenéra Miroslava Slováka: V utkání o konečné 7. místo jsme od počátku utkání tahali za kratší konec a devíti bodová ztráta po první čtvrtině předznamenala další vývoj utkání. Od druhé části jsme pravidelně střídali všech 14 hráčů týmu a poločasový rozdíl 13 bodů se udržoval až do konečného hvizdu rozhodčích. Děčín vyhrál zaslouženě.

Celkově jsme obsadili na turnaji 8. místo, nicméně hráli jsme na hranici svých možností. Troufnu si tvrdit, že jsme měli nejmladší tým – hned 6 ze 14 našich hráčů spadá ještě do minižákovské kategorie ročníku narození 2005. Taktéž jsme měli i nejnižší tým. Takto mladý tým nebyl schopen po mentální i fyzické stránce odehrát v průběhu čtyř dní pět těžkých utkání většinou s regionálními výběry, hrajícími pod hlavičkami sportovních středisek mládeže. Únava se zvyšovala a v závěrečných dvou utkáních nám už trochu docházela šťáva. O lepší výsledek nás také připravila velmi slabá střelba trestných hodů.

Mezi tahouny týmu patřili David Dostál, Milan Machala, Erik Havel, z mladších pak Lukáš Michna, Štěpán Maléř a Pavel Smažák. Všichni kluci bojovali ze všech sil a určitě neudělali ostudu. Pro mladší hráče to byl jednoznačně turnaj, kde získali mnoho herních zkušeností, které doufám uplatní v další basketbalové kariéře. Všem klukům bych chtěl poděkovat za přístup a bojovnost.