1.kvalifikační turnaj o postup na NF U12

Do kvalifikace o národní finále v kategorii U12 se přihlásilo pět týmů – BK Příbor, Snakes Ostrava, BK Opava, TJ Start Havířov a BK NH Ostrava. Na Mistrovství republiky v kategorii U12 postoupí dvě nejlepší družstva. První turnaj kvalifikace se konal v Příborské hale Masarykova gymnázia.

BK Příbor – Snakes Ostrava 26:59 (9:18, 5:13, 6:12, 6:16)

Účastník loňského mistrovství ČR v kategorii U1, vedoucí tým tabulky základní skupiny „A“ oblastního přeboru a jeden z kandidátů na postup nás čekal hned na úvod turnaje. Favorit svoji roli splnil a bez problémů dokráčel k vítězství. Kluky musím pochválit za bojovnost a velkou snahu, ale na vysoké podkošové hráče soupeře jsme neměli nárok. Přes zataženou obranu soupeře v házenkářském stylu jsme se jen těžko dostávali ke střelbě z pod koše a po našich špatných přihrávkách soupeř jednoduše po brejcích skóroval. Velkově lze utkání hodnotit jako poklidné, kdy si mohli všichni hráči na obou stranách zahrát.

BK Příbor – TJ Start Havířov 45:65 (16:15, 6:24, 12:8, 11:18)

S týmem Havířova jsme se utkali v září na turnaji v Ostravě a 2x jsme mu podlehli. Tento tým se opírá o dobře zvládnutou hru 1 na 1 a snaží se vnikat do vymezeného území. Naši kluci ještě nemají vůbec zvládnuté odstupování ze slabé strany a tudíž se Havířovu tato taktika na nás dařila. První pětice hrála výborně a obě své čtvrtiny vyhrála 16:15 a 12:8. Rozhodující pro vývoj utkání byla 2. čtvrtina, kterou hosté vyhráli jasně 24:6, když první koš jsme dali až v 5.minutě. Kluci podali dobrý výkon, jen obranu je třeba zlepšit, práce nohou a dobré postavení vůči protihráči a míči je základ basketbalu.

BK Příbor – BK Opava 34:75 (6:32, 14:11, 6:21, 8:11)

Tým, který produkoval nejpěknější i nejefektivnější basketbal ze všech a dle mého mínění jeden z budoucích medailistů na mistrovství republiky se nám postavil v neděli po obědě. První pětka soupeře neponechala nic náhodě a celých 8 minut prvního hracího období nám ukazovala jak se hraje moderní minibasketbal – výsledek 6:32. Náš respekt byl až příliš velký a hodně nás svazoval. V dalších třech čtvrtinách jsme se trochu osmělili a předvedli jsme, že také umíme již něco z basketbalových dovedností. Celkové skóre utkání 34:75 je pro nás vcelku dobré, když další družstva prohrála s Opavou stejným i větším rozdílem.

BK Příbor – BK NH Flames Ostrava 59:60 (20:13, 8:9, 16:21, 15:17)

V posledním utkání jsme se utkali s NH Ostravou o 4.místo v tabulce. Předpokládal jsem vyrovnané utkání, ale že bude vyrovnané až tak, to jsem nečekal. Hosté hrají stylem „MBA“ kdy nejlepší hráč pětice vezme balón, další 4 hráči mu vyklidí vymezené území a z povzdáli mu fandi, aby dal koš a střelec hraje 1 na 1 hlava nehlava na koš, kde se snaží o zakončení po nájezdu. Na tento způsob hry jsme se připravovali. V první čtvrtině jsme dodržovali stanovenou taktiku a výsledek se dostavil – vedli jsme 20:13. Ve druhé části jsme dobře bránili, ale trochu nám vypadla střelba – 8:9 pro soupeře. Po přestávce jsme obdrželi několik laciných košů z krátké vzdálenosti a hosté snížili na rozdíl jediného bodu. V poslední části se rozpoutal boj o každý míč a skóre se přelévalo na obě strany. 15 vteřin před závěrečnou sirénou nejlepší hráč Ostravy č.11 vsítil koš a překlopil vedení o 1 bod na stranu hostí. Po našem oddechovém čase jsme měli míč v dispozici na poslední střelu. Nájezd Štěpána a následný obranný zákrok však nebyl posouzený jako faul a hosté již své vítězství uhájili. Vyhrálo šťastnější družstvo.