Skvělý úspěch! Kluci U12 vyhráli Festival minibasketbalu

Fantastického úspěchu dosáhli basketbalisté BK Příbor kategorie U12. S letošní sezónou se rozloučili triumfem na Festivalu minibasketbalu v Ostravě (29. dubna až 1. května 2016), kde vyhráli všech pět utkání, ve finále porazili Děčín 44:30 a získali zlaté medaile.

„Festival minibasketbalu, který se konal ve Sportovním centru Dubina za účasti 12 chlapeckých a 12 dívčích družstev z celé České republiky, bylo vyvrcholením našeho celoročního snažení,“ přiblížil trenér BK Příbor U12 Miroslav Slovák.

Jeho svěřenci turnaj zvládli i přesto, že byli organizátory nalosováni do velmi silné skupiny. „Rozlosování se pořadatelům opravdu příliš nepovedlo, protože dvě skupiny byly velmi silné a dvě zbývající skupiny byly obsazeny slaběji. My jsme byli zařazeni do velmi silně obsazené skupiny „A“ společně se Sokolem Šlapanice (loňský účastník MČR v kategorii U11, kde skončil na 10. místě) a BK Jindřichův Hradec (loňský vítěz festivalu U11 mix v Mostě),“ popisoval Miroslav Slovák.

Přesto basketbalisté našeho klubu vstup do turnaje zvládli výborně. Vítězství o 39 bodů nad Šlapanicemi bylo velmi dobrým začátkem, „Ani ve druhém utkání ve skupině jsme nezaváhali a porazili jsme velmi dobře hrající celek z Jindřichova Hradce o 19 bodů. Po vítězství v základní skupině jsme vyhlíželi, kdo na nás půjde ze skupiny „C“ na čtvrtfinále. Narazili jsme na nám dobře známé družstvo z Kyjova, které u nás v Příboře bylo loni na turnaji Torola Cup,“ uvedl Miroslav Slovák.

V zápase, které rozdělilo týmy na úspěšné a neúspěšné, nenechali kluci z Příbora od počátku nic náhodě a po první čtvrtině byl rozdíl ve skóre dvouciferný. V poločase vedli o velmi slušných 19 bodů. Po dobrém výkonu a výhře 77:42 postoupili hráči BK Příbor do semifinále, kde je čekal jeden z favoritů Festivalu – USK Praha.

„Pražský tým nás převyšoval výškově na všech postech a pouze jedině David Dostál měl na svém postu rovnocenného hráče. Soupeře jsme ale asi trochu zaskočili, protože se mu nedařilo svoji výškovou i váhovou převahu využít. Rychlou hrou, dobrým doskokem a bleskovými protiútoky jsme drželi vyrovnaný stav po celou základní část hry a rozhodovalo se až v koncovce. Poslední útok za nerozhodnutého stavu 39:39 měli hosté, Vojta Kubečka získal míč tři vteřiny před koncem a řítil se s ním na soupeřův koš stíhán soupeři. V posledních okamžicích řádné hrací doby zakončoval a byl jednoznačně faulován, nicméně píšťalka rozhodčího zůstala němá a tak se šlo do prodloužení,“ popisoval dramatické chvíle příborský trenér.

V nastaveném čase zasadili příborští kluci soupeři rozhodující úder hned ve 2. minutě, kdy po třech ziscích míče v obraně proměnili tři rychlé brejky a šestibodový náskok už udrželi. „Šlo jednoznačně o předčasné finále, protože ze slabší strany turnajového pavouka do finále dokráčel zcela jednoznačně celek Děčína, který byl ale slabší než náš semifinálový protivník,“ upozornil Miroslav Slovák.

Velké finále začali kluci BK Příbor výtečně a brzy si vypracovali nadějný desetibodový náskok. Ve třetím dějství jsme navýšili náš náskok na dvacet bodů a zbytek utkání jsme rozdíl hlídali,“ uvedl trenér, který si po závěrečném hvizdu zaslouženě společně s hráči užili bouřlivých ovací rodičů, kteří tým hnali za úspěchem po celé tři dny. „Byli skvělí a hodně nám pomohli,“ ocenil trenér Slovák.

Při závěrečném vyhlášení získali příborští kluci kromě poháru a zlatých medailí i tři individuální trofeje. Adam Ivánek a Milan Machala byli zařazeni do nejlepší pětky hráčů na turnaji a David Dostál byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem Festivalu minibasketbalu 2016.