Hodnocení sezony 2018/2019 týmů chlapců U13 a U14

Sharing is caring!

Tři soutěže odehrály dva týmy chlapců ročníku narození 2005, 2006 a 2007 v sezoně 2018/2019. Kluci U13 působil v Oblastním přeboru a závěr sezony si zpestřil účastí na Festivalu minibasketbalu v Litomyšli, starší kluci U14 letos poprvé ochutnali Žákovskou ligu. „Sezona byl velice náročná a určitě méně úspěšná než sezóny předcházející,“ připustil trenér obou týmů Robert Bukovjan.

Tým U13 zakončil základní část Oblastního přeboru na druhém místě, kterou v nadstavbové části a ve finálové skupině udrželi a stali se tak druhým nejlepším týmem v této kategorii na severní Moravě. „O účasti v Národním finále však nerozhoduje umístění v této soutěži, ale umístění v následné kvalifikaci, což byla pro náš tým zcela jiná soutěž, kterou na rozdíl od našich soupeřů hrajeme ve stejném složení. Snad s výjimkou Opavy jsou do této soutěže přihlášeny v podstatě výběry z kraje, což náš tým z malého města v úspěšných výsledcích dost limituje,“ uvedl trenér Robert Bukovjan.

V kvalifikaci kluci výsledkově nepropadli, ale někdy i vlivem nemocí či zranění na soupeře prostě neměli. „Kvalifikaci jsme zakončili na čtvrtém místě, s možností účastí na Festivalu minibasketbalu v Litomyšli, kterou jsme využili. Postup ze skupiny, ve které jsme hráli s Pískem (74:34) a Plzní (57:68), jsme považovali skoro za povinnost. To se přes nečekanou porážku s Plzní povedlo a ve čtvrtfinále nás čekal nejlepší tým skupiny D – Sokol Pražský. Zápas, který mnohdy rozhoduje o úspěšné či neúspěšné sezóně jsme nezvládli (44:69) a museli jsme tak bojovat ve skupině o 5.– 8.místo. V ní jsme nejdříve porazili pražskou Spartu (73:50), abychom nakonec obsadili konečné šesté místo po nešťastné porážce o jediný bod (53:54) s domácí Litomyšli. Za zmínku stojí fakt, že jsme v průběhu turnaje narazili na oba finalisty a los turnaje nám tak letos příliš nakloněný nebyl. Navíc s pozdějším vítězem turnajem Plzní jsme hráli nejpřijatelnější výsledek ze všech soupeřů (-11),“ uvedl trenér Robert Bukovjan.

„Nutno říct, že většina týmů do své hry již zařazovala prvky žákovského basketbalu, které jim zjednodušují a usnadňují skórování. Výsledkově si tím samozřejmě pomůžou, ale pro budoucnost každého z hráčů je tato taktika krátkozraká. Mě velice těší fakt, že pokud nevítězíme, tak dokážeme hrát vyrovnané partie s týmy z daleko větších měst, než je Příbor a z daleko větší hráčskou základnou. Po prohraném čtvrtfinále proto nemůžu nazvat letošní sezónu za neúspěšnou. Opustili jsme sice výsluní, na které byli hráči i naši skvělí fanoušci zvyklí, ale nutno říct, že se to dalo očekávat, obzvlášť pokud již v této věkové kategorii většina „velkých“ týmů napříč celou republikou loví individuality v menších klubech a vytváří tak jakési krajské výběry. Vzhledem k tomu, že v Příboře nemáme kategorii U12, tři naši hráči (2007) Kryštof Masopust, Ondřej Skupeň a Vilém Gabzdyl, hráli od začátku sezóny „svou“ kategorii v ostravském týmu BK Snakes Ostrava, s nímž se na Národním finále U12 v Děčíně umístili na druhém místě a zanechali tak na severu Čech významnou příborskou stopu,“ doplnil trenér Robert Bukovjan.

Jako doplňkovou soutěž pro ročník 2006, ale především jako hlavní soutěž pro kluky ročníku narození 2005 se v Příboře letos hrála i Žákovská liga U14. „V její podzimní části nám herně výrazně a ochotně pomohli Vojta Kubečka, Lukáš Michna a Honza Hanzlík, kteří jinak hrají a trénují se starší tréninkovou skupinou Mirka Slováka. S těmito kluky v sestavě jsme skončili čtvrtí v základní sedmičlenné skupině, kdy jsme si na svůj účet připsali například i velice cenné domácí vítězství nad hodně silným týmem BK Snakes Ostrava,“ uvedl trenér Robert Bukovjan.  

„V lednu tyto posily přestoupily do právě zmiňovaného ostravského týmu, aby v příští sezóně mohli hrát žákovskou ligu, případně extraligu U15. Zbytek sezóny (nadstavbovou část) jsme tak odehráli s podstatě o rok mladším týmem než soupeři. Zde už se nám tolik nedařilo, vybojovali jsme pouze tři výhry proti devíti porážkám a v tabulce nám tak patřilo šesté místo ze sedmi týmů. Žákovská liga byla obrovskou školou a věříme i příslibem do příští sezóny,“ zmínil Robert Bukovjan.

V nadcházející sezoně 2019/2020 budou jeho svěřenci hrát žákovskou ligu U14 a nadregionální soutěž U15. „Věřím, že se v letní přípravu a na tradičním basketbalovém  soustředění připravíme dobře a prapor BK Příbor bude i díky našemu týmu vlát opět hodně vysoko,“ řekl trenér Robert Bukovjan.                  

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *